شبکه تحویل محتوا (CDN) چیست و چگونه کار می کند؟

شبکه تحویل محتوا (CDN) چیست و چگونه کار می کند؟

“شبکه تحویل محتوا (CDN) چیست و چگونه کار می کند؟”


پست‌های گذشته ژورنال تکنولوژی ژوریت، چند شبکه تحویل محتوا برای بالا بردن سرعت و امنیت سایت به وبمستران عزیز معرفی کرد؛ ولی نحوه کار شبکه تحویل محتوا را توضیح نداد. برای همین در این پست به چگونگی کارکرد ان می‌پردازد.

 

شبکه تحویل محتوا (CDN) یک سیستم سرور توزیع شده است که صفحات و سایر محتوای وب را به کاربر ارائه می کند؛ البته براساس مکان‌های جغرافیایی کاربر، مبداء صفحه وب و سرور تحویل محتوا. CDN همچنین سایت را در زمان افزایش شدید ترافیک نیز محافظت می‌کند.

 

شبکه تحویل محتوا (CDN) یک شبکه جهانی از سرورهای وب می‌باشد که هدف آن ارائه سریع‌تر محتوای وب می‌باشد. به غیر از عملکرد بهتر تحویل محتوا، CDN‌ها همچنین ترافیک را به طور مستقیم از زیرساخت‌های منبع ارائه‌دهنده محتوا خالی می‌کنند و موجب صرفه‌جویی در هزینه برای ارائه‌دهنده محتوا می‌شوند.

شبکه های تحویل محتوا (CDN) ستون فقرات اینترنت هستند که مسئول تحویل و توزیع محتوا می‌باشند. ما بخواهیم یا نخواهیم با CDNها در تعامل هستیم، هنگام خواندن مقالات در سایت‌های خبری، تماشای فیلم‌های یوتیوب و یا دسترسی به رسانه‌های اجتماعی.

 

هدف یک CDN بهبود تجربه کاربری و استفاده از منابع شبکه‌ای کارآمدتر است.

 

کاربران با اتصالات سرعت بالا اغلب احساس خستگی کمتری در زمان بارگیری دارند. به خصوص در هنگام مشاهده رویدادهای زنده، در صورتی که از سرور میزبان دور باشند، CDN ها مسائل تاخیری را کاهش و موجب بهینه‌سازی سرعت تحویل و پهنای باند موجود برای هر بیننده می‌شود.

 

چگونه CDN کار می کند؟

شبکه های تحویل محتوا (بخش های CDN) بخش مهمی از زیرساخت های اینترنت هستند که اغلب بدون درک کامل از آنچه در پشت صحنه اتفاق می افتد استفاده می شود.

CDN فاصله بین بازدیدکنندگان و سرور وب‌سایت به حداقل می‌رساند. برای انجام این کار CDN یک نسخه ذخیره شده از محتوای آن را در مکان های مختلف جغرافیایی (a.k.a.، نقاط حضور یا PoPs) ذخیره می‌کند.

هر کدام از این PoPs یا مراکز داده‌ای که در سراسر جهان واقع شده‌اند، شامل تعدادی از سرورهای ذخیره‌سازی مسئول ارسال محتوا به بازدیدکنندگان در مجاورت خود هستند. به عبارت دیگر، نزدیکترین سرورها به درخواست بازدیدکننده‌های نزدیک خود پاسخ می‌دهند.

شبکه تحویل محتوا صفحات یک وب سایت در شبکه‌ای از سرورها در مکان‌های جغرافیایی مختلف پراکنده می‌کند. هنگامی که یک کاربر یک صفحه وب را از یک شبکه تحویل محتوا را درخواست می‌نماید، CDN درخواست را از سرور سایت به نزدیکترین سرور CDN نزدیک به کاربر، برای ارائه محتوای ذخیره شده، هدایت می‌کند.

در نهایت، هم PoPs و هم سرورها در انتقال سریع محتوا به کاربر نهایی کمک می‌کنند.

 

سخن آخر، براساس یک گزارش، بازار CDN تا سال ۲۰۲۱ به ۲۳٫۲۲ میلیارد دلار افزایش خواهد یافت. این بدین دلیل است که شرکت‌ها در حال پر رنگ کردن نقش رو به رشد “ابر” در برنامه های کسب و کار، برنامه‌های تجارت الکترونیک خود هستند.

لطفا نظرات خود را در مورد این پست با ژورنال تکنولوژی ژوریت در میان بگذارید…

 

البته شما از طریق لینک‌های روبرو Cloudflare و Gzip: مخصوص طراحان وب‌سایت، معرفی وب‌سایت: آروان‌کلود، کلودفلر ایرانی می‌توانید به پست‌های گذشته مربوط به کلودفلر (CloudFlare) دسترسی داشته باشید…

 

😉 برای اطلاع از آخرین اخبار دنیای تکنولوژی و فناوری اطلاعات به کانال تلگرام ژورنال تکنولوژی ژوریت بپیوندید… 😉

منبع: وب‌سایت Phonesreview

 

نویسنده مطلب: فرشید وثوق

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *