موسیقی: سه‌تار الکتریکی

“موسیقی: سه‌تار الکتریکی”


سه‌تار الکتریک نوعی سه‌تار است که صدای آن به‌وسیله تقویت‌کننده‌ای الکتریکی تشدید و یا تغییر می‌یابد.

سه تار الکتریک حاصل تلاش‌های سلمان محمدی است. وی با بهسازی مدل‌های مختلف سه تار الکتریک موفق شد در مدل A-100 این اختراع را در تاریخ ۱۳۸۸/۰۲/۰۸ در اداره کل ثبت شرکتها و مالکیت صنعتی به شماره اختراع ۵۸۵۱۴ به نام خود به ثبت برساند.

سه تار الکتریک سلمان محمدی یک ماه پس از ثبت اختراع در خرداد همان سال در نمایشگاه سازه‌های ابداعی ایران ظاهر شد و توسط استاد شجریانمورد تست صدا قرار گرفت.

در همان سال محمدی با دعوت از سوی پارک علم و فناوری استان گیلان توانست شرکت علمی و تحقیقاتی گستره هنر چهارم را شکل دهد. سلمان محمدی مخترع سه تار الکتریک در تاریخ ۱۰ و۱۱ خرداد ماه ۱۳۸۸ در اولین نمایشگاه سازهای ابداعی ایران که به پیشنهاد استاد شجریان و همکاری خانه موسیقی ایران در خانه هنرمندان ایران برگزار شد شرکت کرد، و ساز وی بسیار مورد توجه مخصوصا نسل جوان قرار گرفت.

در تاریخ ۲ الی ۵ اسفند ۱۳۸۸ سه تار الکتریک توانست محمدی را به عنوان یکی از برگزیدگان جشنواره فکر برتر استان گیلان در بخش آزاد معرفی نماید. این ساز دارای سه مدل است:

  1. سه تار الکتریک مدل C
  2. سه تار الکتریک مدل B
  3. سه تار الکتریک مدل A

 

اجزای سه تار الکتریکی

تنه

به قسمت چوبی اشکی شکل ساز گفته می‌شود که دارای شکل خاص و خود بصورت تخت (flat) می‌باشد، که قسمت اصلی ساز هم به حساب می‌آید و پِیک آپ و خرک بروی آن سوار می‌شوند.

پیک آپ مغناطیسی (آهن‌ربایی)

یک سیم پیچ مغناطیسی است که بر روی بدنه و زیر سیم‌ها قرار دارد، وقتی سیم‌ها بر اثر زخمه زدن مرتعش می‌شود ارتعاشات توسط پیک آپ به سیگنال الکتریکی تبدیل می‌شود.

خرک

به عنوان نگهدارنده سیم‌ها از آن استفاده می‌شود.

سیم‌ها

سیم‌ها بخاطر مقاومت بالا و صدا دهی مطلوب از فولاد نرم ساخته شده است که تعداد این سیم‌ها ۴ عدد می‌باشد، سیم آخر علاوه بر فولادی بودن دارای پوشش فنری می‌باشد.

خروجی صدا

روزنه‌ای است در ضخامت تنه که تا پیک آپ ادامه دارد و سیم پیک آپ از داخل آن روزنه عبور می‌کند ودر انتها به یک فیش متصل می‌شود که سیم رابط آمپلی فایر و ساز به آن جا متصل می‌شود.

دسته

قسمت بلند سازمی باشد که فواصل موسیقی بر روی آن توسط پرده‌ها مشخص شده است که شامل دو قسمت می‌باشد قسمت پایینی که به تنه متصل است و قسمت اصلی آن به حساب می‌آید و قسمت بالایی که روی قسمت پایینی سوار می‌شود.

شیطانک

قسمت انتهایی سیم‌ها محسوب می‌شود که برای داشتن مقاوت بالا از جنس استخوان ساخته شده است و دارای شیب به سمت سر دسته می‌باشد.

 

سر دسته

قسمتی است که بعد از شیطانک شروع می‌شود و دارای انحنا می‌باشد و سیم‌ها در آنجا به گوشی‌ها متصل می‌شود.

پیچ‌های کوک یا گوشی‌ها

پیچ‌های چرخ دنده داری هستند که بروی سر دسته قرار می‌گیرند، که هر کدام آنها به یک سیم متصل است و توسط آنها می‌توان سیم‌ها را شل یا سفت (کوک) کرد.

بند ساز

قسمت جداگانه ساز می‌باشد که توسط دو نگهدارنده به ساز متصل می‌شود و بروی کتف نوازنده قرارمی گیرد که به نوازندگی راحت تر کمک می‌کند و جنس آن از الیاف مصنوعی می‌باشد.

لطفا نظرات خود را در مورد این پست با ژوریت در میان بگذارید…

 

😉   برای اطلاع از آخرین اخبار دنیای تکنولوژی و فناوری اطلاعات به کانال تلگرام ژوریت بپیوندید…  😉

منبع: وب‌سایت WIKIPEDIA

نویسنده مطلب: فرشید وثوق

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *