بیوگرافی: حسین زهاوی، نوازنده کُرد سازهای کوبه ای

بیوگرافی: حسین زهاوی، نوازنده کُرد سازهای کوبه ای

“بیوگرافی: حسین زهاوی، نوازنده کُرد سازهای کوبه ای”


هژار زهاوی یا حسین زهاوی(ھەژار زەھاوی) (Hajar Zahawy) نوازنده کرد سازهای کوبه ای و به ویژه دف است. ژوریت در ادامه به بررسی اجمالی زندگی هنری این نوازنده می‌پردازد.

زهاوی با گروه های مختلف موسیقی همچون گروههای کردی، فارسی، یونانی و هندی همکاری داشته و با خوانندگان مختلفی از جمله شهرام ناظری، علیرضا قربانی و آینور دوغان برنامه اجرا کرده است. او همچنین کارهای انفرادی هم دارد.

زهاوی در خانواده ای کرد در کردستان عراق به دنیا آمد. دوران کودکی را در ایران گذراند و سپس به انگلستان مهاجرت کرد. او از سیزده سالگی شروع به نواختن دف کرد.

او علاوه بر کارهای فردی و اجرا با گروههای مختلف، گروه نیشتمان را با همکاری سهراب پورناظری بنیاد نهاد. زهاوی به همراه پورناظری هنرمندانی را از سراسر کردستان در گروه نیشتمان گرد آورده است.

 

کوتاه در مورد دَفّ

دَفّ، یکی از سازهای کوبه‌ای در موسیقی ایرانی است که شامل حلقه‌ای چوبی است که پوست نازکی بر آن کشیده‌اند و با ضربه‌های انگشت می‌نوازند. در ادامه به بررسی این ابزار موسیقی خواهیم پرداخت.

این ساز از سازهای ضربی ایرانی شبیه به دایره ولی بزرگ‌تر از آن و با صدای بم‌تر است. چنان‌که از کتاب‌های موسیقی و نوشته‌ها و اشعار بر می‌آید، در دوره اسلامی ایران، این ساز برای پشتیبانی از ساز و حفظ وزن به کار می‌رفته و رکن اصلی مجالس عیش و طرب و محافل اهل ذوق و عرفان بوده که قوالان هم با خواندن سرود و ترانه آن را به کار می‌بردند.

لطفا نظرات خود در مورد این پست با ژوریت در میان بگذارید…

😉   برای اطلاع از آخرین اخبار دنیای تکنولوژی و فناوری اطلاعات به کانال تلگرام ژوریت بپیوندید…  😉

منبع: وب‌سایت WIKIPEDIA

نویسنده مطلب: فرشید وثوق

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *